Jak zakończyć swój toksyczny związek z mężczyzną lub kobietą? 

Zakończenie toksycznego związku może być trudne, ale jest konieczne dla utrzymania Twojego dobrego zdrowia emocjonalnego. Oczywiście najpierw, powinieneś zidentyfikować, czy Twój związek faktycznie jest toksyczny, nie każde problemy oznaczają toksyczność związku, każda para się ze sobą kłóci, niektóre częściej inne rzadziej, ale tylko wtedy gdy to długotrwale wpływa negatywnie na twoją psychikę oraz Twoje emocje można mówić o związku toksycznym. W innym artykule poruszymy i rozwiniemy temat tego, jak się upewnić czy Twój związek jest toksyczny.  

Jeśli jednak jesteś już pewien, że przebywasz w toksycznym związku i nie ma możliwości jego naprawy, to nie ma co się długo zastanawiać, zastosuj się do tych poniższych kilku kroków które przygotowałem aby pomóc Ci zakończyć taki związek oraz poradzić sobie z tą sytuacją:

Kilka kluczowych kroków aby zakończyć toksyczny związek

  1. Zrozum swoje uczucia: Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakończeniu związku, musisz uświadomić sobie, jakie odczuwasz emocje do drugiej osoby i jak wpływają one realnie na twoje życie codzienne. Oczywiście, przede wszystkim musisz upewnić się, że faktycznie Twój związek jest toksyczny i nie ma szans na jego naprawę.
  2. Poszukaj wsparcia: Toksyczny związek może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie emocjonalne, dlatego ważne jest, aby znaleźć wsparcie w rodzinie, przyjaciołach lub terapeucie. Ważne jest aby się komuś wygadać, porozmawiać i doradzić, czasami pod wpływem emocji możemy mieć złą zdolność oceny faktycznej sytuacji.
  3. Powiedz o swoich uczuciach: Jeśli czujesz, że jesteś gotów, powiedz drugiej osobie o swoich uczuciach i dlaczego uważasz, że pomiędzy wami istnieje toksyczny związek oraz jak negatywnie wpływa on na Ciebie.
  4. Utrzymuj dystans: Po zakończeniu związku ważne jest, aby po prostu „odciąć się” od drugiej osoby. Najlepiej zerwać z nią całkowicie kontakt, utrzymywanie jakichkolwiek relacji po zakończeniu związku nie pozwoli na pełne zagojenie ran i cały czas będziesz odczuwał negatywny wpływ ze strony tej osoby.
  5. Skup się na swoim zdrowiu emocjonalnym: Zakończenie toksycznego związku jest dobrym momentem, aby skupić się na swoim zdrowiu emocjonalnym i rozwijać swoje umiejętności radzenia sobie z emocjami, najlepiej w tym przypadku doradzić się specjalisty albo zacząć praktykować metody wyciszania się takie jak medytacja lub słuchanie muzyki relaksacyjnej i odpowiedni wypoczynek.
  6. Utrzymuj pozytywne myślenie: Unikaj negatywnych myśli i skupiaj się na pozytywnych aspektach swojego życia. Na początku zrozumiałe jest, że będziesz myślał negatywnie, ważne jest aby szybko znaleźć sobie zajęcie które oderwie Cię od leżenia i patrzenia w sufit rozmyślając o właśnie zakończonym związku. Nie zastanawiaj się czy zrobiłeś dobrze, zajmij się swoją pasją lub jej poszukaj, warto skupić się na czymś co wypełni Twój wolny czas.
  7. Nie ponawiaj toksycznej relacji: Ważne jest, aby pamiętać, że toksyczne związki często zataczają krąg, osoby które rozchodzą się lubią do siebie wracać, ważne jest jednak aby nie ponawiać toksycznej relacji. Stosunkowo bardzo rzadko zdarza się że po takim ponownym zejściu związek ma szanse naprawić się. Poszukaj nowego partnera/partnerki, kogoś z kim będziesz się lepiej dogadywać w związku.

Podsumowanie

Zdecydowanie przejście całego procesu zakończenia takiego związku nie należy do najłatwiejszych sytuacji. Ważne jednak jest, aby pamiętać, że nasze potrzeby i uczucia są najważniejsze i nie powinniśmy tolerować zachowań, które nam szkodzą. Dzięki powyższym punktom będziesz w stanie zakończyć toksyczny związek i rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu, w którym będziesz czuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Pamiętaj, że zawsze możesz szukać pomocy, jeśli potrzebujesz wsparcia, i nie jesteś sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *