Jeśli rozstałaś/eś się z dziewczyną lub chłopakiem, z jego powodu, bo zdradził, bo coś zrobił złego, to na pewno nie raz zastanawiałaś/eś się nad przebaczeniem, czy warto? Zobacz jak to przekalkulować!

przebaczenie

Może nie powinnaś mu wybaczyć, może faktycznie zrobił źle, nieprawdą jest że każdy zasługuje na drugą szansę, ale na pewno każdy zasługuje choć na przemyślenie sytuacji i ewentualnego dania mu tej drugiej szansy. Na pewno też już nie raz myślałaś/eś nad tym czy jej/mu wybaczyć, bo jeśli między wami była prawdziwa miłość, to nigdy tak łatwo to nie mija i myśli niepewności zawsze się pojawią. Jak zatem dokładnie i ostatecznie przemyśleć przebaczenie? Czy warto przebaczyć?

  • Zacznijmy od sklasyfikowania błędu która popełniła bliska nam osoba
  • Czy błąd wpłynął bezpośrednio na wasz wspólny związek
  • Czy partner sam się przyznał do błędu czy jeszcze celowo go utajał i próbował się wymigać od odpowiedzialności?
  • Czy partner stara się naprawić swój błąd i stara się o ciebie?
  • Czy widać było po partnerze odczucie wstydu i przykrości?
  • Czy na prawdę kochasz swojego partnera? czy nie patrząc na fakty i rozum, nadal chciałbyś przytulić swojego partnera?

Zastanów się nad powyższymi punktami, najlepiej sobie je wypisz, wypisz także odpowiedzi i przeczytaj je sobie.

przebaczenie w związku

Czy warto przebaczyć?

Jest to sprawa bardzo indywidualna, raz tak, raz nie. Czasami można wybaczyć nawet najgorsze przewinienia jak zdrada, a czasami nawet tych najmniejszych nie można przebaczyć. To zależy też od was i od partnera. Dlatego też ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jeśli to nie jest mega duże przewinienie jak np. zdrada, to ja bym się raczej kierował że warto przebaczyć, ale to tak jak piszę indywidualna sprawa. A więc jak dowiedzieć się czy warto przebaczyć? Właśnie wypisując powyższe podpunkty na kartce wraz z odpowiedziami, jeśli widzisz w tych odpowiedziach przeważającą część na korzyść partnera, to raczej warto, ale z zachowaniem odpowiedniego dystansu, czyli powoli, niech się postara i pokaże że mu zależy.

czy warto przebaczyć

Dodatkowa rada

Ja bym radził od siebie, dodatkowo doradzić się najbliższej sobie osoby zaraz po partnerze, niekoniecznie musimy jej mówić każdy szczegół problemu jeśli tego nie chcemy, ale ogólnie ją z tym zapoznać i dowiedzieć się co ona na ten temat sądzi. Dlaczego? Dlatego, że jeśli to jest nasza przyjaciółka lub przyjaciel, to nie ma żadnego wstydu pytać się ją o taką rzecz, bo dużo osób ma takie a nawet gorsze problemy, a poza tym a zarazem najważniejszym, taka osoba bardziej z zewnątrz będzie miała bardziej chłodne i racjonalne myślenie, dzięki czemu zapewne będzie widziała rzeczy które my sami nie zauważymy będąc zaślepionymi miłością.  Dlatego może być tak, że nasz partner nawet nas uderzy i to się powtórzy kilka razy, ale za każdym razem będzie przepraszał i obiecywał poprawę… i tak w kółko, a my tworząc powyższa listę będziemy zaślepieni miłością go faworyzować: „tak, na pewno tym razem się poprawi”, natomiast rada osoby z zewnątrz pozwoli nam na to spojrzeć racjonalnie, czyli od razu zaprzestać kontaktu z takim „partnerem” 😉

Szukasz więcej artykułów na temat relacji damsko-męskich oraz problemów w związkach? Sprawdź nasze pozostałe wpisy!

Jeden komentarz

  1. Wypisałam sobie i wyszło że nie warto przebaczyć, zastanawiam się nad tym bo mam wątpliwości, ale co bym sobie nie pomyślała to wychodzi że nie warto. Już sama nie wiem co mam robić

    kaasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *