Jak wykryć i walczyć z manipulacją w związku?

 

Niestety manipulacja obecnie staje się coraz powszechniejsza, dużo osób uważa że zwykłą manipulacją są w stanie zdobyć serce drugiej osoby bądź naprawić i utrzymać związek, co oczywiście jest nieprawdą. Utrzymywanie związku za pomocą manipulacji to nic innego jak sztuczne utrzymywanie czegoś co nie ma sensu, prawdziwy związek opiera się tylko na miłości i oczywiście w każdym związku wkradają się jakieś drobne manipulacje, czy też czasami drobnymi manipulacjami chcemy zdobyć plusa u drugiej osoby i takie coś jak najbardziej jest akceptowalne. Jednak opieranie całego związku tylko i wyłącznie na manipulacji sprowadzi ten związek wcześniej czy później do rozpadu. Zatem jak wykrywać manipulację i z nią walczyć? Jak przekonać się czy ktoś z naszego bliskiego otoczenia nami manipuluje?

 

Kto mną manipuluje?

 

Spróbuj zidentyfikować zachowania manipulacyjne

Manipulacja polega na kontroli zachowania i emocji innych. Mogą być to przykładowo groźby (w hardcorowych sytuacjach) ale też odpowiednio dobrane komplementy nie mające odzwierciedlenia w tym co myśli manipulant, wywołanie poczucia winy lub poniżenie. Jeśli widzisz że często wykonujesz pewne czynności lub miewasz pewne stany emocjonalne za sprawą drugiej osoby, a to wywołuje u ciebie stres lub rozdrażnienie to zapewne jest manipulacja, a osoba ta jest manipulantem.

Jak dajesz się manipulować?

Jeśli zidentyfikujesz już potencjalnego manipulanta, sporządź listę rzeczy które zrobiłeś na jego prośbę oraz tych które odmówiłeś. Pod każdą z tych rzeczy napisz jak się wtedy czułeś, czy twoje zachowanie było pasujące do ciebie i czy na pewno po przemyśleniach powtórzył byś to.

Co manipulant może wykorzystać?

Manipulant zazwyczaj atakuje twoje dominujące cechy i obraca je przeciwko tobie. Jeśli przykładowo jesteś osobą miłą, sympatyczną, szczodrą i uczynną, to manipulant będzie wymuszał na tobie konkretne działanie sugerując podstępnie, że gdy ich nie spełnisz to oznacza że jesteś samolubny i egoistyczny, przez co psychicznie będziesz zmuszony do wykonania tego działania.

 

 

Manipulacja

 

Jak walczyć z manipulacją?

 

Asertywność

Nie zgadzaj się tylko dlatego że musisz, bo przecież jesteś osobą pomocną więc od razu musisz każdemu pomagać. Naucz się odmawiać, w sposób uprzejmy ale też stanowczy. A przynajmniej staraj się przemyśleć swoją odpowiedź a nie zgadzaj się natychmiastowo na wszystko pod wpływem nacisków drugiej osoby.

Przestań usprawiedliwiać manipulanta

Nie możesz usprawiedliwiać osoby która cię manipuluje, nie ważne jakie miał dzieciństwo, jaką jest osobą, czy jest ofiarą (zapewne taką gra) czy jest twoim mężem. Nikomu nie pozwalaj sobą manipulować i stanowczo reaguj na takie działania. Usprawiedliwianie manipulanta powoduje wpadnięcie w jego „sidła” przez co tylko będzie miał łatwiej tobą manipulować i coraz częściej będzie tą manipulację wykorzystywał.

Ustal granice

Narzuć już wcześniej na siebie ograniczenia, zanim manipulant zdoła przekonać cię swoimi sztuczkami. Na spokojnie przemyśl i ustal granice odnośnie danych rzeczy, sytuacji i czynności. Jeśli podczas konfrontacji z manipulantem zaczniesz powoli się „łamać” przypomnij sobie o swoich ograniczeniach i się ich trzymaj, nie pozwól by zostały złamane.

Przygotuj się na „walkę”

Jeśli manipulant zobaczy że jego sztuczki nie przynoszą efektu, na pewno je nasili i spróbuje wykorzystać także inne sposoby. Przygotuj się na to, wytrwaj w swoich postanowieniach i nie rezygnuj. Być może teraz będzie atakował częściej i mocniej, będzie starał się wykorzystać kolejne twoje cechy, na co musisz być gotowy.

Zobacz reakcje manipulanta

Jeśli manipulant zobaczy, że jego zachowanie było złe i nieodpowiednie a co najważniejsze kompletnie już nie przynosi efektu, zrezygnuje ze swoich sztuczek i być może zacznie normalnie wykorzystywać interakcję pomiędzy wami. Czasem jednak manipulant po prostu może udawać że się poddał, że zrozumiał swoje błędy, po to żeby gdy już wszystko wróci do normalności ponownie zaatakować. Niektórzy też gdy widzą że ich manipulacje nie działają mogą odpuścić, ale normalność bez ich manipulacji w waszym związku może im nie odpowiadać, wtedy odejdą – ale tak będzie lepiej.

 

Manipulacja w związku

 

Podsumowanie

Jeśli w rodzinie lub związku spotykasz się z manipulantem, nie jest powiedziane że już wszystko stracone. Czasami nawet niektórzy ludzie nieświadomie manipulują druga osobą, podświadomie wykorzystując jej cechy do swoich celów. Niekoniecznie musi to być oznaka złego wykorzystywania drugiej osoby tylko dla swoich celów, czasem ta druga osoba po prostu chce w ten sposób uzyskać szczęśliwy związek – co prawda stosuje złe metody ale ma dobre chęci. Warto więc rozpoznać takiego manipulanta, zastosować wyżej opisane metody ku niemu i zobaczyć jego reakcję, jeśli naprawi swoje działania i zmieni podejście to taki związek jak najbardziej da się jeszcze uratować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *