Chcesz doznać przyjemności poprzez uprawianie seksu? Ale nie chcesz zajść w ciążę? W tym artykule poznasz zasady zabezpieczania się przed niechcianą ciążą.

środki antykoncepcji

Na wstępnie, musimy zacząć od tego, że nie ma metody która by dawała 100% szanse na zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą, wręcz każda metoda ma swoje wady ale też i zalety, w tym artykule je poznasz.

Najpierw tylko poruszymy definicję wskaźnika Pearla – ten wskaźnik pokazuje nam ile kobiet na 100 zajdzie w ciążę w ciągu jednego roku stosowania danej metody antykoncepcyjnej, dlatego możemy do pewnego stopnia sugerować się tym wskaźnikiem, lecz należy pamiętać że każdy organizm jest inny i niektóre rzeczy mogą się delikatnie wahać lub odbiegać od normy.

niechciana ciąża

Prezerwatywa

Najbardziej popularna i wydająca się na stu procentową metodę na zabezpieczenie się. Faktycznie, jest metodą jedną z najbardziej bezpiecznych, ale nie daje gwarancji w 100% ponieważ według wskaźnika Pearla ma ona ok. 3-7 (czyli tyle kobiet zajdzie w ciążę na 100 kobiet w ciągu roku które uprawiają seks z partnerem który stosuje prezerwatywę). Jest to bardzo bezpieczna metoda pod kątem zdrowia kobiety i mężczyzny, ponieważ nie ma żadnego wpływu na gospodarkę hormonalną. Jest to też jedyna metoda która chroni przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi. Problem z prezerwatywami może być taki, że mogą one się zsunąć podczas seksu lub uszkodzić mechanicznie (pomimo dobrego wykonania i wysokiej jakości materiałów). Zawsze istnieje ta możliwość uszkodzenia mechanicznego lub zsunięcia się, przez co właśnie wskaźnik Pearla wynosi 3-7 a nie 0.

Naturalne metody

Od najbardziej bezpiecznej metody antykoncepcji trafiamy do tej praktycznie najmniej bezpiecznej, czyli do naturalnych metod zabezpieczania się. Chodzi tutaj dokładnie o metodę ustalania dni płodnych kobiety, uprawiania seksu podczas dni niepłodnych plus niedopuszczenie przez partnera do tego by nasienie dostało się do dróg rodnych kobiety. W tym przypadku wskaźnik Pearla wynosi ok. 30, czyli jest to dosyć niebezpieczna metoda.

Środki antykoncepcyjne

Czyli wszelkie tabletki antykoncepcyjne czy nowoczesne środki. Same tabletki antykoncepcyjne mają wskaźnik Pearla na poziomie 0,05-0,5! Problem w tym, że mają mnóstwo innych wad, takich jak negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety oraz jej zdrowie, dlatego też są one wydawane na receptę i należy przedyskutować wpierw z lekarzem dawki oraz częstotliwość zażywania tabletek. Nowoczesne środki antykoncepcyjne to m.in. implanty podskórne czy też zastrzyki antykoncepcyjne, ale tego typu kwestie powinny już być bezwzględnie konsultowane z lekarzem!

Pozostałe metody

Oczywiście istnieje masa innych metod, takich jak zioła, preparaty plemnikobójcze, stosunek przerywany i inne wymysły, ale ich skuteczność jest tak niska, że przez niektórych lekarzy w ogóle nie są uznawane za metody antykoncepcyjne.

Pamiętaj, że jeśli w pełni chcecie się zabezpieczyć przed niechcianym zajściem w ciąże, to polecam najlepiej zastosowanie kilku metod na raz, a jeszcze lepiej skonsultowanie tego z lekarzem, który fachowo doradzi i ewentualnie przepisze odpowiednie środki antykoncepcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *