Dlaczego w związkach występują kłótnie?

Mogłoby się wydawać, że jeśli dwoje ludzi jest bardzo dopasowanych do siebie i ich związek powinien być idealny, to na kłótnie nie ma tutaj miejsca, nic bardziej mylnego, w najbardziej dopasowanych związkach jest najwięcej kłótni. Dlaczego w ogóle w związkach gdzie obydwoje ludzi się bardzo kocha występują kłótnie? Przecież powinniśmy być dopasowani, doskonale się rozumieć, być wyrozumiali itp. itd. otóż powód jest prosty, a tak na prawdę jest ich dwa. Gdy kogoś bardzo kochasz, to ci na nim bardzo zależy, na jego opinii oraz na tym by ta osoba była z tobą i to powoduje właśnie wiele niesnasek, drugim powodem jest to, że niestety ale każdy człowiek ma w sobie egoizm, nie ważne jak bardzo kogoś kochamy i tak jakąś cząstkę egoizmu będziemy mieć i ją pokazywać np. chęć do udowodnienia swojej racji, co też powoduje kłótnie. W tym artykule chciałbym Ci pokazać jakie konkretne sytuacje wywołują te kłótnie tak abyś mógł lub mogła je unikać w swoim związku oraz ogólne porady jak radzić sobie z kłótniami w związku. 

częste kłótnie w związku

Najczęstsze powody kłótni w związkach

Tak jak zaznaczyłem to na wstępie, kłótnie występują zazwyczaj z powodu iż nam na sobie zależy oraz z powodu naszego wewnętrznego egoizmu który to od czasu do czasu daje o sobie znać nawet w najbardziej dopasowanych związkach. Chciałbym jednak tutaj przedstawić ci listę najczęściej występujących sytuacji które powodują kłótnie byś mógł lub mogła ich unikać, przemyśleć je lub po prostu porozmawiać o nich ze swoim partnerem, bo pamiętaj, rozmowa w związku to podstawa całego związku.

Zdrada

Czyli sytuacje z których pomimo naszego zaufania, mogą wynikać sytuacje dwuznaczne co do innych kobiet, mężczyzn lub po prostu jego zachowanie staje się dla nas podejrzane. Są to sytuacje takie jak: częste późne wracanie ze spotkań z kolegami lub koleżankami, częsty brak kontaktu, częste telefony i sms, nagły spadek ilości seksu.

Brak jasności

Czyli sytuacje nie do końca jasne. Sytuacje w których nie do końca rozumiemy daną sytuację, intencje naszego partnera lub niektóre wypowiedziane słowa. Nawet w najlepszym związku, gdzie rozumiemy się bez słów, takie niejasności mogą się niestety pojawić. Do tej kategorii zaliczył bym najczęściej występujące niejasności czyli gdy popatrzymy się gdzieś, a nasza partnerka stwierdzi że patrzymy się na tyłek jakiejś dziewczyny lub gdy opowiadamy coś i po prostu nie myśląc opowiemy coś w sposób niejasny z którego wynika że np. dana dziewczyna może nam się podobać.

Brak docenienia

Sytuacje, gdy jesteśmy bardzo mocno przywiązani do partnera lub partnerki, ale jest to na tak dużym etapie przywiązania że staje się to dla nas normalnością, zwykłą codziennością, przez co zapominamy doceniać naszego partnera. Ogólnie do tego zaliczył bym brak drobnych upominków, zapominanie ważnych dat w waszym związku, brak słowa “dziękuję”.

Brak akceptacji na coś 

Nawet jeśli jesteśmy do siebie bardzo dopasowani, to życie jest na tyle “rozbudowane” i jest tak dużo różnych “wariacji”, że na pewno przez kilkadziesiąt wspólnych lat trafi nam się tysiące sytuacji gdy my coś będziemy akceptować a nasz partner nie. Wakacje w Japonii? Może pies krótkowłosy? Albo sportowy samochód? Niekoniecznie druga osoba będzie akceptowała to co my będziemy chcieć, niekoniecznie druga osoba musi lubić Japonię na tyle, by chcieć spędzić tam wakacje, psy krótkowłose mogą być dla niej brzydkie z wyglądu, a samochód sportowy odpada bo możesz przecież zrobić sobie krzywdę jeżdżąc szybko. Milion różnych sytuacji może tutaj wyniknąć i czasami granica pozwolenia i zrozumienia partnera nie pozwala czegoś przeskoczyć. Jeśli całe życie marzyłeś o wyjeździe do Japonii, a twój partner wręcz nie cierpi tego kraju, to ciężko będzie wam to pogodzić. Jeśli ty zaakceptujesz niechęć partnera do Japonii to i tak w głowie będziesz cały czas o tym myślał, bo to było twoje marzenie, a jeśli tam polecicie, to twój partner może się tam nie czuć zbyt dobrze i nie mieć dobrego humoru.

Nerwowość

Od partnera oczekujemy odgórnego zrozumienia, chcemy by nas non stop słuchał itp. itd. po prostu mamy duże oczekiwania. Bywają jednak sytuacje, że nasz partner może być np. zmęczony po pracy, zamyślony itp. przez co może nas nie słyszeć lub nie zrozumieć co konkretnie do niego mówimy, a my mając te wysokie oczekiwania możemy bardzo szybko się denerwować i frustrować.

Jak sobie radzić z kłótniami w związku

Niestety nie ma skutecznego sposobu na radzenie sobie z kłótniami, tak jak pisałem na samym wstępie, w każdym związku kłótnie będą występować i nie da się ich zniwelować w 100%.

Najważniejszymi wskazówkami na radzenie sobie z kłótniami jakie mogę wam dać, to przede wszystkim wyrozumiałość, zrozumienie i umiejętność rozmowy.

Musimy starać się zrozumieć naszego partnera nawet gdy całkowicie go nie rozumiemy, pogadajmy o nim o problemie na spokojnie i starajmy być się wyrozumiali dla niego. Nie ma sensu denerwować się o to że ktoś do niego wydzwania, lepiej jest z nim o tym pogadać. Do wyrozumiałości możemy zaliczyć też sytuacje gdy po pracy nasz partner przychodzi zmęczony a my zasypujemy go milionem pytań i opowieści, ja wiem że wy też mogliście mieć ciężki dzień, też byliście w pracy, ale partner również, bądźmy zatem dla niego wyrozumiali w takich sytuacjach.

Unikajmy ciszy i cichych dni. Najlepszym lekarstwem jest rozmowa, cisza może potęgować frustracje oraz powodować jeszcze większe niedomówienia co potęguje kłótnie.

Pamiętajmy też by dbać o nasz związek, jeśli bardzo się kochacie ale przez rutynę i codzienność ze sobą zapominacie o nawet takich drobnych upominkach, czy to ważnych dla was datach, to wpłynie negatywnie na wasz związek co spowoduje powiększenie się liczby kłótni.

I najważniejsza rada! Unikajcie podniesionego tonu głosu, nawet gdy jesteście zdenerwowani na waszego partnera. Jeśli podczas rozmowy, jesteście zdenerwowani na partnera i podnosicie swój ton głosu (nie mówię tutaj już nawet konkretnie o samej kłótni), powoduje to zwiększenie napięcia, partner też zaczyna się denerwować i głównie właśnie to rozpoczyna kłótnie między wami. Możecie przecież rozmawiać, wymieniać argumenty za i przeciw, nie zgadzać się ze sobą, ale róbcie to bez podnoszenia tonu głosu a zobaczycie że wam to pomoże. 

częste kłótnie

Podsumowanie

Już wiesz czym spowodowane są kłótnie, jakie są ich najczęstsze powody oraz znasz ogólne zasady radzenia sobie z kłótniami i stresującymi wydarzeniami w waszym związku. Jeśli jednak jesteś zainteresowana/ny szczegółowymi informacjami lub po prostu chcesz jeszcze bardziej zadbać o wasz związek, to zapraszam do śledzenia tej strony a zwłaszcza zakładki “związek” ponieważ znajdziesz tutaj wiele artykułów na temat tego jak dbać o wasz związek, z czego automatycznie wynika mniejsza ilość kłótni. Pozdrawiam 🙂

5 1 oceń
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
S.Ania
S.Ania
7 miesięcy temu

Ja się codziennie kłócę z moim chłopakiem… Widzimy się tylko po pracy a i tak cały czas sie kłócimy…